דירוג סביבתי של המפלגות עם דגש על אקלים


 

העולם נמצא במצב חרום סביבתי עקב ההתחממות כדור הארץ בהווה, ועוד יותר בצפי לעשורים הבאים, אם לא ינקטו צעדים משמעותיים לשנות הכיוון .

 

ההתחממות הגלובאלית היא בעייה עולמית, שנגרמת מכמה גורמים שהם בעיקר שחרור גזים ובפרט פחמן דו חמצן ומתאן כתוצאה מהפקה ושריפה של גז, דלקים, ופחם. בנוסף איבוד יערות שהם באופן טבעי סופגים פחמן דו חמצן מהאטמוספרה הוא גם גורם משמעותי בבעיה.

 

אם לא נפעל כעת, אנו במסלול המהיר לקראת קטסטרופה. בני אדם כבר עכשיו מתים מההשפעות של שינויי האקלים. זאת המציאות הקשה שאנחנו צריכים להכיר בה. האנושות כולה חייבת להתחיל להתנהל בתבונה ולקוט צעדים משמעותיים ויסודיים בכדי לשנות את המגמה הקיימת. רק באמצעות שינוי אמיץ ומהיר, נוכל לשנות את ההידרדרות הנוכחית.

 

אמנם זו בעייה גלובלית, אך גם למדינתנו הצנועה יש חלק ביצירת הבעייה, וחובה עליה בעת חירום הזאת לנקוט צעדים ממשיים, ובסדר גודל שיתאים לצורך השעה.  רשמנו כאן התייחסות לפעילות המפלגות בעבר ובשים דגש על מוכנותן לפעול כעת.

התייחסנו למפלגות הנסקרות כעת , תכלית הבחירה שלנו ביניהן.  הצבעה למפלגה שלא תעבור אחוז החסימה כמוה כפתק לבן  … 

עמדות המפלגות (נכון ל 20.3.19)
מפלגה הערות ניקוד 0-10
איחוד מפלגות הימין

אין מצע משותף של המפלגות שמרכיבות הרשימה. לבית היהודי לא מצאנו מצע מעודכן.

לאיחוד הלאומי מצאנו מצע . לעוצמה יהודית יש כעין רשימת עקרונות בלבד באתר שלה. בשניהם אין התייחסות לנושאי סביבה …

מצע חברתי – האיחוד הלאומי 

עוצמה יהודית – עקרונות

 

0
גשר

במצע ישנם כמה איזכורים של נושאי סביבה ובפרט מחוייבות שבנייה חדשה תהייה ירוקה ותשלב אנרגיות מתחדשות. מאידך אין יעדים למעבר של משק האנרגיה בישראל לביסוס על אנרגיה מתחדשת.

מצע גשר

3
הימין החדש

הימין החדש שבהתחלה פרסמה מצע ללא איזכור של סביבה, ממש לאחרונה הוסיפה פרק שעוסק באיכות הסביבה , וכולל בתמצית דברים חשובים.   

הימין החדש – מצע

 

2
הליכוד אין מצע. בצד האנושי יש את שרון השכל שכן חשוב לה נושאי סביבה. בשורה התחתונה המשך שלטון הליכוד משמעותו המשך המצב הקיים קרי מעט עשייה בתחום הסביבתי. בוודאי שבתחום המעבר לאנרגיות מתחדשות אין סיבה לאופטימיות 1
העבודה

במצע של העבודה מוזכר יעד לצמצום פליטת גזי חממה  בהתאם להמלצות של האו"ם קרי צמצום פליטות של 45% עד 2030 והעבודה היא המפלגה היחידה שהכניסה סעיף כזה למצע שלה.

ברשימת העבודה לכנסת נמצאת ח"כ יעל כהן פארן שפעלה רבות בנושאי סביבה בכנסת היוצאת ואחד המעטים ברשימות השונות שמחוייבת לנושא הסביבתי. ישנם גם מועמדים אחרים בעבודה שחשוב להם נושאי הסביבה במידה זו או אחרת.

העבודה – מצע

 

7
חדש

מזכירה את קידום החיסכון באנרגיה והשימוש באנרגיה נקייה כדוגמת שמש ורוח, אך ללא יעדים ודחיפות. כן יש במצע פרק חיובי שעוסק בעניני סביבה.

חדש – מצע

2
זהות

במצע המעודכן בעברית שלה יש התייחסות לנושאי סביבה ובצד החיובי יש הכרה בערך של שמירה על הטבע. מאידך הגישה הכללית שלה רחוקה מלהיות סביבתית . זהות אינה מכירה בכך שיש בעייה שהועלם מתחמם. זהות גם לא חושבת שמכוניות רגילות תורמות לבעיית זיהום בערים ומתנגדת לסיבסוד של תחבורה ציבורית. יש התייסות ארוכה לבעיות סביבה ביהודה ושומרון אך הפיתרון שלה שהמדינה תספח כליל יהודה ושומרון לא מקובל על רוב המפלגות כך שבשורה התחתונה אין לזהות מענה גם לבעיות סביבה ביו"ש. זהות גם דוגלת בביטול המשרד להגנת הטבע והעברת סמכויותיו למשרד המשאבים והתשתיות. קשה להאמין שמהלך כזה יתרום לאיכות הסביבה …

שמענו מחבר  במפלגת זהות שהפרק הסביבתי במצע לא אושר כך שחברי הכנסת ככל שיבחרו יהיו חופשיים להצביע כרצונם בנושאים סביבתיים …

זהות – מצע

0
יהדות התורה

לא מצאנו מצע מעודכן. כן נודע לנו שמשה גפני ח"כ מיהדות התורה קידם כמה נושאים סביבתיים בכנסת היוצאת …

 

2
כולנו

במצע המעודכן שפורסם לאחרונה ישנו פרק שעוסק באיכות הסביבה. ישנה התייחסות ענינית למגוון נושאים כולל עשייה בעבר ותוכניות לעתיד. בנושא אנרגיה מתחדשות ישנה התחייבות לזרז המעבר לאנרגיה מתחדשית  ולהעלות היעדים אך ללא ציון מספרים או תאריכים.

כולנו – מצע

4
ישראל ביתינו

אין איזכור כלל של איכות הסביבה או אנרגיה מתחדשת במצע.

ישראל ביתינו – מצע

0
כחול לבן

ישנו פרק במצע שעוסק בהגנת הסביבה וקיימות וישנו איזכור  של יעד האו"ם לאיפוס פליטות עד 2050 אך מאידך במצע יש התעלמות מוחלטת מיעד האו"ם להפחתת פליטות ב 45 % עד 2030 והמצע בכלל לא נוקט יעד עד 2030. בסופו של דבר הממשלה הבאה תשפיע על הסביבה בחלון הזמן עד 2030 והעדר התחייבות במצע לגבי 2030 משמעותו שכחול לבן בכלל לא מתחייב לכלום.

נוסיף שראינו שבתוכנית עבודה של כחול לבן להתחלת הקדנציה בהנחה שהמפלגה אכן תחזיק במשרד לאיכות הסביבה מופיע מטרה או יעד משהו בין 30 ל 45 % עד 2030.  אך בכל מקרה מדובר על נייר פנימי שנתון לשינויים ולא משהו מחייב … 

לזכותו של כחול לבן ובני גנץ יש לציין את המקום המרכזי ברשימה שניתן למיקי חיימוביץ'. המקום הזה מעיד על התייחסות רצינית לנושאי סביבה ואפשרות ממשית שליד שולחן הממשלה יהיה קול ברור לשמירה על איכות הסביבה גם מעבר לנכתב במצע. 

כחול לבן – מצע

מיקי חיימוביץ' עך משבר האקלים – סרטון

תודה ענקית למיקי חיימוביץ שבאה לתמוך ולספר לנו כי תפעל בנחישות בעניין משבר האקלים בתור נבחרת ציבור. חשוב לנו לציין כי אנחנו לא מזדהים עם אף מפלגה, אנחנו מזמינים מועמדים מכל הסיעות להגיע ולשוחח איתנו.

Posted by ‎סובב אקלים Climate Roundup‎ on Tuesday, April 2, 2019

6
מרץ

המצע הסביבתי של מרץ מפורט, ראוי לציון, ונוגע בהרבה נושאים חשובים.

מאידך בכל הנוגע לבעיית האקלים המצע הסביבתי פחות משכנע. במקום אחד כתוב שהמדינה תעמוד בהסכמי פריז, במקום אחר כתוב שמשק האנרגיה יעבור למתחדשות בקצב של אחוז אחד לשנה וגם יעד של 30% עד 2030. די ברור שהצעדים האלו אינם מספיקים לעמוד ביעדים שקבע האו"ם קרי הפחתה של פליטת גזי חממה ב 45 % עד 2030.

מרץ – מצע

תגובה שקיבלנו מתמר זנדברג יו"ר מרץ לדברים הנ"ל "אנחנו תומכים כמובן בהמלצות הפאנל הבין-ממשלתי. שים לב שהיעד הממשלתי של ממשלת ישראל הוא 17% עד 2030 וגם בזה אין שום סיכוי לעמוד אם הממשלה תמשיך ב״עסקים כרגיל״ במצב הנוכחי, נגיע לאחוזים בודדים מהיעד. אנחנו מתכוונים להעמיד יעד ממשלתי ישראלי אמיתי ותכנית אמיתית כדי לעמוד בו . 

שים לב אגב שהמצע הסביבתי הכולל של מרצ לא מתעלם מבעיות ישראליות קשורות כמו דיור, תכנון ותחבורה. המשולש סביבה-חברה-כלכלה עומד בבסיס התפיסה של מרצ ומצריך שינוי כולל בהתנהגות משרדי ממשלה רבים. מרצ היחידה שמבינה את זה ומדברת על זה."

5
שס לא מצאנו מצע רישמי . אם יש למישהו, נשמח לקבל. 0

 

הניקוד שרשמנו מבוסס על כמה שיקולים וביניהם מצע, עשייה בעבר, הרכב הרשימה ובפרט עד כמה ישנה כתובת במפלגה לנושאים סביבתיים.

 

 

בשורה התחתונה הדירוג בנושא סביבה – אקלים כלהלן:

מקום ראשון : העבודה. המפלגה היחידה שהכניסה למצע שלה התחייבות לפעול להקטנת פליטת גזי חממה מישראל ב 45 % עד 2030 בהתאם להמלצות האו"ם.

מקום שני  : כחול לבן. המפלגה היחידה עם מועמדת ירוקה בולטת במקום גבוהה ברשימה. 

מקום שלישי :  מרץ . הכניסה למצע שלה מחוייבות לפעול להקטנת פליטת גזי חממה מישראל ב 30 % עד 2030 .

מקום רביעי: כולנו ישנה התייחסות רצינית לנושאי סביבה .

מקום חמישי: גשר. ישנן נגיעות ירוקות במצע.

 

הערות ועדכונים יתקבלו בברכה. ניתן לשלוח ל: info@barkayama.org.il  ,

יעקב גלאוזיוס, עדי רומי, ליאל בירן, דפני אזולאי

Print Friendly, PDF & Email