אנרגיה מתחדשת לישראל – היבטים אסטרטגיים


בדרך כלל, כאשר מדברים על הנושא של אנרגיה מתחדשת, מתייחסים לנושא בעיקר ממבט של ההשפעה על הסביבה. אני רוצה כאן להתייחס גם לשיקולים אחרים שתומכים במעבר מהיר ככל האפשר לאנרגיה מתחדשת.

אתחיל מדברים פשוטים. כל פעם שאנחנו ממלאים דלק ברכב, אנחנו שולחים תרומה נכבדה למדינות הנשלטות ברובן על ידי אוסף של רודנים שהדמוקרטיה וזכויות אדם מהם והלאה. המשותף ביניהם, שאינם אוהבי ישראל בלשון המעטה. חלק מהם עושים עסקאות כאלו או אחרות עם ישראל באופן מזדמן, ובהתאם לאנטרסים מזדמנים, אך בוודאי לא מתוך אחווה למדינתנו.

המזרח התיכון מורכב באופן כללי  ממדינות עשירות עם נפט ועם מעט אוכלוסייה בקצה האחד, ומדינות עניות ללא נפט ואוכלוסייה גדולה מהקצה השני, ועוד כמה מדינות באמצע. המדינות עם עודפי הכנסה מנפט מפנים חלק משמעותי מההכנסות מנפט למימון מלחמות שליטה ברחבי המזרח התיכון, ובכלל זה מימון טרוריסטים מפלגים שונים ומשונים.

כל עוד שלא היתה חלופה לנפט וגז כמקורות אנרגיה, ניתן היה לקבל את הדברים כמצב של אין ברירה. אולם היום, ברור שיש ברירה ואנרגיות מתחדשות מסוגלות לספק מירב האנרגיה הנדרשת. במצב עניינים זה ממש אין טעם להמשיך לתמוך ברודנים כאלו או אחרים.

בנוסף ישנן סיבות ביטחוניות ברורות מדוע כדאי להיפטר כמה שיותר מהר מתעשיות הנפט והגז. מתקני הגז והנפט מהוות נקודות תורפה ברורות ופגיעה בהם עלולה לשתק המדינה, בנוסף על הנזק האקולוגי והאנושי. כל עוד שלמדינה לא היתה ברירה, ההכרח לא יגונה, אך היום ברור שלמדינה כן יש ברירה.

אתייחס קצת לסין שבוודאי אינה חשודה באהבת יתר לעניני סביבה, אך כן משקיעה בתחום האנרגיה המתחדשת. שליטי סין מבינים משהו בכלכלה וגם באסטרטגיה. הם מבינים שהאינטרס שלהם זה לזרז המעבר לאנרגיה מתחדשת. השיקולים שלהם כוללים רצון להקטין התלות בנפט מיובא, להקטין זיהומי אוויר וגם לדחוף היצרנים המקומיים לתפוס עמדה מובילה בייצור לשוק הזה. הם מבינים שמקור האנרגיה של העתיד הוא אנרגיה מתחדשת. היום  סין מייצרת יותר אנרגיה מתחדשת מכל מדינה אחרת בעולם. בתחום התחבורה הציבורית, קרוב לעשרים אחוז מהאוטובוסים אצלם עובדים על חשמל. בתחום הרכבים, הם הכניסו השנה  תקנות שיחייבו יצרני או משווקי רכבים בסין לכך שכעשרה אחוז מהמכירות יהיו של רכבים חשמליים. האחוז צפוי לעלות בהמשך. לסיום- סין זה לא אידיאל בתחום האנרגיה המתחדשת, הם עדיין מזהמים מאד משמעותיים, אך הם כן יודעים להתוות אסטרטגיה תישרת אותם.

לסיום, העולם חייב לעבור שינוי אנרגטי מהיר, אחרת מחכה לנו תהליך קטסרופלי. בתהליך  הזה מטבע העניין תהיינה מדינות מתקדמות יותר, ותהיינה מדינות מפגרות. נכון להיום, מדינת ישראל נמצאת בקבוצה המפגר, כאשר רק אחוזים בודדים מהאנרגיה בישראל ממקורות נקיים. כדאי למדינת ישראל לנוע לקידמת העשייה ולא להיגרר מאחור.

 

יעקב גלאוזיוס

 

קישורים חיצוניים

מפת הדרכים של ישראל למעבר ל- 100% אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת בסין

Print Friendly, PDF & Email