אגירת אנרגיה מאפשרת מעבר מהיר למתחדשות


השמש אינה זורחת בלילה.  לכן ללא אגירה, אנרגיה סולארית לא יכולה להחליף תחנות כח. אך אם אגירה התמונה משתנה.

לצורך החישוב נתחיל מאנרגיה סולארית בעלות של 20 אג' לקווט"ש.

ניתן היום לרכוש אגירה ב  280 $ לקווט"ש . בפריסה ל 25 שנים ושימוש יומי לאגירה מהיום להלילה מגיעים לעלות לכל קווט"ש נאגר של 15 אג'. לעלות הזאת יש להוסיף העלות של האנרגיה שהולכת לאיבוד ובמקרה של אמצעי אגירה ביעלות של 75% זה יוסיף כ 6 אג'. סה"כ עלות לקווט"ש נאגר 41 אג'.   אם ניקח בחשבון  שכחצי מהחשמל הסולארי יעבור לשימוש ישיר ללא אגירה נגיע לכך שבממוצע נצטרך להוסיף עלות אגירה לחצי מהייצור ולכן נגיע לעלות חשמל מיוצר של כ 30 אג'.  או  בערך אותו דבר של הייצור מגז אך בלי כל הזיהום.

החישוב הנ"ל הוא גס, ויתכן שנרצה להשתמש במקורות סולאריים שעולים יותר מסיבות טובות, אך נועד להראות שניתן להעביר כלל הייצור למתחדשות ברוב חודשי השנה ללא שימוש בפוסילי כלל.

גם בחורף ובימים שאין שמש כלל אגירה יכולה לשחק תפקיד מפתח.  עד היום תחנות כח הוקמו לתת מענה לביקושי השיא לחשמל בחורף ובקיץ ובתוספת מרווח ביטחון של 20% . אך היות שהדרישה הממוצעת לחשמל רחוקה מהשיא, התוצאה היא שבממוצע תחנת כח בישראל מפיקה פחות מחצי של יכולת הייצור שלה.

בעבר לא היו אמצעי אגירה  זמינים במחיר ובהיקף נדרשים. אך היום ישנן אמצעי אגירה כך שטכנית ניתן לאגור חשמל ולשחרר בשיא הביקוש ולחסוך העלות של הקמת תחנות כח.

להקים תחנת כח עולה 1100 $ לכל קוו"ט .  להקים אגירה עולה כ 300 $ לכל קווט"ש. תכלית האגירה יכולה להחליף הצורך בהקמת תחנות הכח לשיאי ביקוש ולחסוך זיהום לאורך שנים וגם כסף ..

בהתחשב בכך שאגירה יכולה גם לחסוך העלות של הקמת תחנות כח מיותרות וגם לאפשר חשמל נקייה מזיהום לארוך ימות השנה הכדאיות הכלכלית אף עולה על המשתמע מכל סעיף בנפרד.

והערה לסיום בסופו של דבר הפיתרון למניעת פליטות בחורף יהיה צירוף כלשהו של תוספת ייצור מתחדשות, ספיגת פחמן חזרה , או שימוש באמצאי אגירה שונים.

 

 

Print Friendly, PDF & Email